Asseco BLUEGASTRO - Servis - Číselníky - Ostatné

Z Hotelové systémy - Wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pracovné stanice

Číselník pracovných staníc slúži na centrálnu správu prípojných zariadení a centrálnu správu tlačiarní. Po otvorení číselníka sa zobrazí zoznam pripojených staníc v ktorom môžete pomocou funkcie oprava, definovať respektíve upravovať prídavné zariadenia ako sú váhy, čítačky magnetických kariet, čítačky čiarových kódov, váhy alebo zákaznícke displeje. Ak zvolíte funkciu tlačové kanály, môžete definovať porty tlačiarní, alebo typ tlačových sekvencií. Prípadné úpravy doporučujeme konzultovať s pracovníkmi spoločnosti Asseco Solutions, a.s.

Lokálne prevádzky

S číselníkom lokálnych prevádzok pracujú iba servisný pracovníci spoločnosti Asseco Solutions, a.s., pretože k údajom, ktoré sú vyžadované pri zakladaní lokálnych prevádzok nemajú užívatelia systému prístup.

Číselník lokálnych prevádzok sa zobrazuje iba v prípade, ak využívate Asseco BLUEGASTRO so systémom lokálnych dotykových pokladní a ak sa Gastro managerom pripájate na centrálne gastro (master), v opačnom prípade je menu Lokálne prevádzky zakázané.

Funkcia lokálnych prevádzok sa aktivuje vtedy, ak majú pokladne systému fungovať na vlastnej databáze v režime off-line a na centrálne gastro sa pripájajú prostredníctvom internetu.

V číselníku lokálnych prevádzok sú nadefinované všetky Gastrá, ktoré fungujú na danom centrálnom BlueGastre, či sa jedná o master (centrálne gastro) alebo slave (lokálna prevádzka). Každý systém môže mať iba jedno master gastro, ostatné musia byť v režime slave.

Ako prvé sa vždy konfiguruje master gastro. Tlačidlom „INS nový“ na ľavej strane okna otvoríte záznam novej lokálnej prevádzky. Zadáte inštalačné číslo. Zadáte názov lokálnej prevádzky, IP adresu a port. Rozsahy neodporúčame meniť. Záznam odsúhlasíte a číslo gastra priradíte tým pokladniam v konfigurácii pokladní, ktoré k danej lokálnej prevádzke patria.

Ako ďalšie v poradí sa zakladajú slave gastrá. Postup je obdobný ako pri master gastre.

Typy kódov externých zariadení

Tento číselník slúži iba na zadefinovanie typov EAN kódov s premenlivou pravou stranou. Pre pevné EAN kódy dodávané výrobcom tovaru priamo na obale tovaru nieje nutné zadávať typy EAN kódov.

Menu typy kódov externých zariadení slúži na zadefinovanie rôznych variácií premenlivých kódov, ktoré sú využívané externými zariadeniami konkrétne čítačkami čiarových kódov. V prípade, že čítačka čiarových kódov, ktorú máte pripojenú ku pokladni číta premenlivé čiarové kódy (s premenlivou váhou, cenou, množstvom) je nutné v tejto tabuľke zadefinovať typy kódov s príslušnými štruktúrami EAN kódov. V prípade, že bude žiadaný typ kódu zadefinovaný, môžete hov nastaveniach pracovnej stanice použiť pre konkrétnu čítačku čiarových kódov a tým docieliť, že čiarový kód, ktorý vygeneruje externé zariadenie vaša čítačka načíta do pokladne systému Asseco BLUEGASTRO. Pri zadávaní nového typu kódu postupujte nasledovne:

  • Otvorte príslušný číselník v menu Servis – Číselníky – Typy kódov externých zariadení.
  • Po otvorení stlačte INS nový pre zadanie nového záznamu typu kódu.
  • Zadajte názov typu.
  • Určite počet znakov kódu (spočítajte koľko znakov obsahuje EAN kód, ktorý pripájate).
  • Pomocou tlačidla INS zadajte do vytvoreného typu všetky pravidlá (druhy premenlivých EAN, ktoré budete načítavať do pokladne systému).
  • Záznam odsúhlaste.


Pravidlá pre zadávanie EAN kódov s premenlivou pravou stranou:

EAN kódov s premenlivou pravou stranou, poznáme niekoľko druhov, pričom v rámci jednej obchodnej prevádzky respektíve na jednej pokladni, môže byť predávaný tovar s viacerými druhmi EAN kódov. V princípe ale platí, že na ľavej strane sa nachádza prefix, kód tovaru (PLU) a kontrolná číslica a na pravej strane premenlivá hodnota (počet kusov, váha, cena) a kontrolná číslica


Štruktúra EAN kódu:

Prefix použitý EAN kóde môže byť ľubovoľné číslo od 21 – 28, rovnako ako obsah pravej strany. Znamená to, že nie vždy môže platiť pravidlo, že prefix označený číslicou 28 bude predstavovať EAN kód s obsahom váhy na pravej strane EAN kódu. Zvyčajne však platí, že prefix 28 znamená váhu, prefix 21 znamená cenu a prefix 25 znamená počet kusov.


Konštanty v systéme Asseco BLUEGASTRO (definovanie pravidiel):

Konštanty pre systém slúžia na nadefinovanie rôznych pravidiel pre EAN kódy, ktoré sa budú prostredníctvom čítačky načítavať do pokladne systému. Prefixy využívané v systéme Asseco BLUEGASTRO


28 – prefix označujúci, že čiarový kód obsahuje váhu
21 – prefix označujúci, že na pravej strane čiarového kódu sa nachádza premenlivá cena
25 – prefix označujúci, že pravá strana čiarového kódu obsahuje počet kusov predajného kódu

Konštanty využívané v systéme Asseco BLUEGASTRO


P – kód PLU
N – množstvo PLU (number)
R – cena PLU (price)
I – ID PLU
C – ID zákazník (customer)
K – kontrolný znak


Uvedený príklad EAN kódu je určený pre čítanie váhy PLU. Číslice ktoré nie sú označené červeným rámčekom predstavujú kontrolné číslice.


Príklady pravidiel EAN kódov pre systém Asseco BLUEGASTRO:

  • Príklad pravidla pre zadanie EAN kódu s váhou pre systém Asseco BLUEGASTRO. Prefix 28 – určuje, že sa jedná o pravidlo EAN s váhou, PPPP – predstavuje 4 znaky pre kód PLU, K – je kontrolná číslica, WWWWW – je 5 znakov pre váhu, K – je kontrolná číslica.


28PPPPKWWWWWK


  • Príklad pravidla pre zadanie EAN kódu s cenou pre systém Asseco BLUEGASTRO. Prefix 21 – určuje, že sa jedná o pravidlo EAN s cenou, PPPP – predstavuje 4 znaky pre kód PLU, K – je kontrolná číslica, RRRRR – je 5 znakov pre cenu, K – je kontrolná číslica.


21PPPPKRRRRRK


  • Príklad pravidla pre zadanie EAN kódu s počtom kusov pre systém Asseco BLUEGASTRO. Prefix 25 – určuje, že sa jedná o pravidlo EAN s počtom kusov, PPPP – predstavuje 4 znaky pre kód PLU, K – je kontrolná číslica, NNNNN – je 5 znakov pre počet kusov, K – je kontrolná číslica.


25PPPPKNNNNNK

Prepočet cien

Formulár slúži na automatický prepočet cien PLU, tovarov, jedál a služieb do akejkoľvek meny v systéme. Stačí ak vyberiete žiadané meny na prepočet a ich kurz v ktorom sa majú ceny prepočítať a odsúhlasíte funkciu prepočtu. Formulár sa používal aj na prepočet cien z SKK do EUR. Ceny je možné prepočítavať hromadne, po skupinách, alebo jednotlivo pričom vždy vidíte akú maržu ste dosahovali na predajnej položke v starej mene a akú v novej mene vrátane rozdielu medzi mini.